Висаджування розсади томатів у відкритий грунт або в теплиці – це не тільки фізичне переміщення рослин з будинку на ділянку, але й кілька важливих супутніх заходів, які дозволять не втратити саджанці та отримати хороший урожай. Дотримуючись нехитрих правил, ви пройдете цей етап без жодних проблем. Також читайте у цый статті https://barra.com.ua/?p=34304 чим підгодувати помідори після висадки в грунт.
Коли висаджувати розсаду в ґрунт
Є, звісно, один суб’єктивний чинник, який ми завжди змушені звертати увагу під час планування будь-яких городних заходів – наявність вільного часу.
Але якщо говорити про терміни, коли потрібно висаджувати розсаду помідорів на гряди, то вони залежать від двох основних умов:
- температури повітря та ґрунту;
- стани саджанців.
- Погодні умови
Рекомендації щодо календарних дат пересадки, які вказуються в різних матеріалах, можуть мати дуже приблизне значення. Адже навіть Середня смуга – географічне поняття далеко неоднорідне за кліматичними особливостями. Якщо, наприклад, у Тамбовській чи Липецькій області вже можуть бути ідеальні умови для висаджування томатів, то у Костромській чи Ярославській ще стоїть прохолодна погода. А у великих за площею регіонів навіть північні та південні райони часто відрізняються за кліматом.
Сюди треба додати непостійний характер самої весни, який змінюється рік у рік. А саме погодні умови часто завдають найбільших проблем городникам. Добре, якщо є теплиця, навіть неопалювальна, вона захищає теплолюбну культуру від перепадів температур повітря та допомагає перенести тривалі похолодання. Відкритий же ґрунт нерідко підносить неприємні сюрпризи.
Тому на погодні умови орієнтуватися не варто. Єдиний правильний спосіб визначити час висадки розсади – виміряти температуру ґрунту. Температура ґрунту має визначальне значення для висаджування томатів. Якщо він занадто холодний, кущі не вкорінюються, навіть коли світить яскраве сонце. Якийсь час помідори тримаються на внутрішніх ресурсах, але потім починають гинути або уражаються хворобами. Вважається, що для томатів ґрунт повинен мати температуру не менше 12-14 градусів на глибині 15 см. Нижче за цей температурний поріг коренева система не росте.
Фаза розвитку розсади
Друга умова – фаза розвитку розсади. У готового саджанця має бути 6-8, але не більше 10 справжніх листків. Якщо томатам вистачало світла, поживних речовин, а самі посадки були не надто густими, кущ у цій стадії має висоту 25-35 см із міцним, товстим стеблом. В принципі немає нічого страшного, якщо помідори трохи переросли.
Головні проблеми в такому випадку мають суто практичний характер:
- розсада займає багато місця у квартирі;
- виникають складнощі у догляді за кущами;
- з’являється реальна можливість травмування саджанців під час перевезення.
Недорозвинену розсаду можна пересаджувати тільки в теплиці або в пізні терміни у відкритий грунт, так як кущі мають низький імунітет і погано переносять стресові фактори. Тому, якщо ви трохи запізнилися з термінами посіву, не дивіться на сусідів, а краще потримайте розсаду будинку і висадіть її трохи пізніше.
Готуємо розсаду до посадки у ґрунт
Багато городників не займаються підготовчими заходами, а відразу висаджують розсаду, як тільки настає час. Що ж, такий підхід має право на життя. Нівелювати можливі погані наслідки допомагає наявність хороших теплиць та ретельна підготовка гряд.
В інших випадках бажано:
- загартувати розсаду;
- забезпечити її стартовим харчуванням для укорінення.
Загартовування особливо важливе для томатів, які пересідають у відкритий ґрунт. Висаджування їх з підвіконня відразу на гряди, з прохолодними вітрами, сильними коливаннями добових температур, зміною режиму поливів, викликає у рослин сильний стрес. Тому, якщо дозволяє погода, за 10-12 днів до пересадки, ємності з розсадою потрібно виносити на балкони або залишати на підвіконнях з відкритими вікнами. Спочатку процедуру потрібно проводити в денний час протягом 2-3 годин, потім томати залишають весь день і навіть ніч, якщо не дуже холодно.
Запас поживних елементів томати повинні отримати з останнього домашнього підживлення – за 3-4 дні до пересадки. Найкраще використовувати комплексні рідкі або водорозчинні добрива, які засвоюються в найкоротші терміни.
Висаджує розсаду томатів у грунт
Природно, перед висаджуванням потрібно підготувати гряди для нових мешканців. Їх перекопують мінімум за 10-14 днів, вносять органічні добрива, проводять фунгіцидну обробку і роблять посадкові лунки (за 1-2 дні або в день посадки).
Схема їхнього розташування залежить від сорту:
- детермінантні з інтервалом 30-40 см (ширина міжрядь 50 см);
- індетермінантні з інтервалом 40-50 см (міжряддя 60-70 см).
Пересадку бажано проводити у вечірній час, у теплу безвітряну погоду. У дні, які ви вибрали для висадки в ґрунт томатів, за 2-3 години до заходу проведіть полив кущів, які ростуть в окремих багаторазових касетах, рукавах чи горщиках. Волога грудка легше вийняти з тари, не зруйнувавши її.
Торф’яні таблетки чи стаканчики можна попередньо не зволожувати, а полити лише після пересадки. Якщо розсада томатів росте у вас у загальних контейнерах або ящиках, простіше пересадити її без попереднього поливу. При такому способі вирощування розсади кущі, як правило, висаджують з відкритою кореневою системою, а із сухого ґрунту коріння витягується легше.
Нормально сформовані сіянці із ЗКС просто встановлюють у рясно политу лунку з кореневою шийкою на рівні ґрунту або з невеликим заглибленням у 2-3 см. У томатів з ГКС розправляють коріння на гірці з ґрунту так, щоб вони були спрямовані вниз або трохи в сторони. Притримуючи сіянець за стебло, лунку заповнюють ґрунтом і трохи ущільнюють. Сильно витягнуту розсаду можна заглиблювати. Якщо кущі занадто високі, то нижню частину в ґрунт допускається занурювати до першого листя.
Взагалі, це дуже корисний прийом при посадці томатів, тому що вирішує одразу кілька завдань:
- стимулює утворення придаткових коренів, що покращують живлення рослини;
- знижує механічне навантаження на ослаблене та витончене стебло;
- підвищує стресостійкість рослин.
Якщо кущики дуже довгі, то їх висаджують майже лежачи в подовжені лунки, акуратно вигнувши стебло вгору і підв’язавши його до якоїсь опори – натягнутому шпагату або кілочку.
Після посадки розсаду ще раз добре проливають. Хоча томати не такі вимогливі до температури води, як, наприклад, огірки, перший полив краще провести трохи теплою водою. Вона зігріє і кореневу систему, і трохи прогріє ґрунт навколо коріння.